ΑΟΚ-Ορφ.Ελευθερούπολης: 3-0 ... Καθάρισε εύκολα τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο και συνεχίζει ακάθεκτος...

aok-orfeasΤυπικό χαρακτήρα είχε το παιχνίδι του ΑΟΚ απέναντι στον Ορφέα, καθώς οι ποδοσφαιριστές μας είχαν για άλλη μια φορά όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να δείχνουν στο γήπεδο, πάλεψαν και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Παυλή καθάρισαν τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. To 1-0 ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν  μετά από εξαιρετική απόκρουση του Καραβελίδη, ο Παυλής πήρε την μπάλα και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα ενώ το δεύτερο γκολ προήλθε από πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος παίκτης (41'). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας δεν είχε την ποιότητα του πρώτου με τον ΑΟΚ να έχει καθαρίσει το παιχνίδι και τον Ορφέα να έχει κυρίως παθητικό ρόλο αφού ο Αποστολίδης (όπως συνηθίζετε στο Βερούλειο) δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Παρ'όλα αυτά, η Καβάλα κατάφερε και πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Γαβριηλίδη στο 65ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καραβελίδη. Από κει και μετά, δεν υπήρχε κάτι αξιοσημείωτο στο παιχνίδι, μιας και ο ΑΟΚ ήδη σκεφτόταν τον επόμενο αγώνα, στην έδρα της Προσοτσάνης η οποία είναι αήττητη στην έδρα της και σίγουρα απαιτείται και εκεί η στήριξη του κόσμου μας.
Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑ:Αποστολίδης, Ρεβυθόπουλος, Προβατίδης, Κάργας, Σεφερίδης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος (82' Ντομί), Αιβάζης (65' Σάσσος) Κάμπατζης, Μαυροβασίλης, Παυλής (76' Θεοδωρίδης)
ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘ/ΛΗΣ:Καραβελίδης, Νάκου, Σεμερτζίδης, (66'Αποστολάκης), Ελευθεριάδης, Μαυρομμάτης ( 66' Πολυχρονίδης), Χριστοδουλίδης, Τσίλογλου, Μπαμπατζάνης, Σταμάτογλου, Τσιμπλίδης (60' Βερβερίδης), Γιαλαμής